Zbog čega se javlja bol zuba?

Bol zuba je najčešće izazvan karijesom i njegovim posledicama Postoji više mogućih uzroka bola u regiji zuba. Najčešći su, svakako, zubni karijes i stanja koja nastaju kao njegova posledica, npr. pulpitis (upala zubnog živca). Neprijatnost mogu izazvati i upale desni, kada zbog „povlačenja“ desni jedan deo površine zuba biva ogoljen i izložen nadražajima. U ovakvim slučajevima, pacijenti se žale na kratak, sevajući bol koji se javlja pri konzumiranju hladne hrane i napitaka. Neretko, bol i upala se mogu javiti kao posledica zaglavljivanja hrane u prostoru između zuba. Tada se bolovi uglavnom opisuju kao tupi, uz osećaj pritiska i blagog pulsiranja. Nešto ređa pojava je širenje bola iz okolnih regija- sinusa, viličnog zgloba, podjezičnih struktura, vrata…

Bol zuba - krajnje vreme da posetimo stomatologa

 

Šta preduzeti kada zub zaboli?

Prvi i najvažniji korak je – kontaktirati stomatologa i zakazati prvi moguć termin!

Bol zuba nije razlog da se odlučite na uzimanje lekova bez saveta stručnog licaUvek savetujemo pacijente da se ne leče sami, i ne čekaju da prođe „samo od sebe“. Prihvatljivo je uzeti nešto od lekova protiv bolova dok se čeka poseta stomatologu. Uzimanje drugih lekova (ampula, antibiotika…) i stavljanje različitih materija u zub (biljaka, masti i sl.) može da iskomplikuje i/ili zamaskira postojeći problem i uzrok bola. Čekanje obično dovodi do pogoršanja bolova, i razvoja drugih simptoma: otoka, crvenila, temperature…

 

Internet može biti korisno oruđe za upoznavanje pacijenata sa sopstvenim problemom, i eventualno dostupnim metodama lečenja, ali ne i sredstvo za samodijagnostikovanje i samolečenje. Dakle, stomatolog je stručno lice koje treba da otkrije i sanira uzrok bola, i prva osoba kojoj treba da se obratite ukoliko imate problem sa zubima.

 

A šta će se desiti kada odem kod zubara? 

Vaš stomatolog će vam postaviti pitanja o opštem zdravstvenom stanju, i o karakteristikama bola – kada se javio; da li zub boli sam od sebe ili na toplo/hladno/slatko; koliko traje; da li prolazi nakon uzimanja analgetika i na koliko dugo…

Veoma je važno da date detaljne i tačne odgovore, jer oni upućuju na dijagnozu i samim tim- na terapiju. Nakon razgovora (anamneze), sledi pregled zuba i okolnih tkiva. Ukoliko je potrebno- ispitaće se vitalitet zuba odgovarajućim aparatom (provera da li je zub živ), a u određenim slučajevima, stomatolog će Vas uputiti na snimanje zuba.

Informacije dobijene iz razgovora, pregleda, i eventualno primenjenih dodatnih metoda (rendgen i sl.) će omogućiti Vašem zubaru da postavi tačnu dijagnozu. Sledeći korak je primeniti adekvatnu i pravovremenu terapiju, a kao rezultat – bol zuba nestaje!

Kada zub zaboli, preostaje samo da odaberete stomatologa koji Vam uliva poverenje, i da se prepustite se njegovoj veštini i stručnosti!